Jak zbudować dom na drzewie

Polecane: hologramy legitymacja studencka els

Trudno jest znaleźć kogoś, kto nigdy nie marzył o zbudowaniu lub posiadaniu domku na drzewie. Pomysł schronienia, przestrzeni w pełni zintegrowanej z naturą i uprzywilejowanego widoku, podoba się niemal w każdym wieku. Istnieją przykłady domków na drzewie o różnej skali i złożoności, od małych podwyższonych platform po bardzo złożone konstrukcje, w tym instalacje elektryczne i hydrauliczne. Niektóre strony specjalizujące się w tym temacie (tak, istnieje!) Oferują cenne wskazówki dotyczące budowania tych marzeń. Generalnie wyznają motto: „Wybierz drzewo, zrób swój projekt, ale bądź gotowy, aby go zaadaptować!”


Takie podejście jest niezbędne, ponieważ - w przeciwieństwie do tego, co widzieliśmy w industrializacji budownictwa cywilnego i ewolucji technologii  architekturze, gdzie wszystkie etapy i procesy są przewidywalne i kontrolowane - podczas pracy z żywą istotą, która porusza się, rośnie i dostosowuje się, wiele pewników przestaje być pewnych. Chociaż nie ma w tym zakresie ścisłych przepisów ani zasad, przy budowie bezpiecznego i odpornego domku na drzewie należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Wymarzony domek na drzewie

Należy dokładnie rozważyć drzewo, które ma być użyte. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy jest zdrowy, nie ma widocznej choroby, jest dobrze zakorzeniony, a najlepiej, czy osiągnął już swój szczytowy wzrost. Te kontrole są niezbędne, ponieważ to drzewo będzie fundamentem i kręgosłupem Twojego domu. Należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych i możliwości. Możesz użyć jednego grubego pnia, kilku gałęzi tego samego drzewa, a nawet pni pobliskich drzew. Wybór ten wpłynie na możliwości wymiarowania konstrukcji, a także na uwzględnienie rozpiętości i wyważeń, co może zmniejszyć lub zwiększyć obciążenie drzew. Na przykład podczas mocowania konstrukcji do dwóch różnych drzew należy wziąć pod uwagę, że każde drzewo może mieć różną gęstość drewna i inaczej reagować na wiatr.


Za każdym razem, gdy się poruszamy, wiercimy lub obcinamy drzewa, te działania są agresją i źródłem stresu. Dlatego należy starać się ograniczyć to do minimum. Wiercenie mniejszej liczby grubszych otworów jest mniej szkodliwe niż wiercenie kilku mniejszych otworów. Zawsze unikaj wiercenia otworów w odległości mniejszej niż 30 cm od siebie. Aby przymocować do drzewa, użyj śrub, nigdy gwoździ i upewnij się, że mają co najmniej 20 cm długości, aby umożliwić dużą przyczepność. Śruby mocujące (które nie przechodzą przez całe drzewo) najlepiej zapobiegają uszkodzeniom po przeciwnej stronie pnia.


Ważne jest, aby podkreślić, że drzewa mają szczególny proces gojenia, którego termin techniczny to segmentacja rozkładu . Drzewa nie są w stanie zastąpić ani wyleczyć, ale zamiast tego próbują „uszczelnić” uszkodzoną tkankę poza zdrową tkanką. Zranione grubościenne komórki drewna są izolowane od sąsiednich komórek za pomocą odpornych na gnicie substancji chemicznych, takich jak fenole i terpentyna. Te same substancje są wydobywane i wykorzystywane jako surowce do produktów do ochrony i wykańczania elementów drewnianych.

Domek na drzewie

Ale wracając do domków na drzewie, być może najbardziej krytycznym problemem podczas ich budowy jest struktura płyty podłogowej , która ułatwia rozwój pozostałej części budynku. Na tym etapie istnieje kilka możliwości, z różnymi zmiennymi prowadzącymi do zróżnicowanych rozwiązań. Być może najlepszym źródłem informacji o budowaniu domków na drzewie jest The TreeHouse Guide , który obejmuje większość możliwości i potencjalnych problemów, jakie można napotkać w takiej konstrukcji.


Jeśli masz do dyspozycji tylko jeden bagażnik, oczywiście musisz się na nim skupić. Ważne jest jednak, aby belki miały jakiś rodzaj zbrojenia, na przykład wsporniki ukośne lub nawet filary pomocnicze do podłoża, aby nie przeciążać połączeń.


Jeśli istnieje wiele gałęzi lub pni, które nie są wystarczająco grube, jednym z możliwych rozwiązań jest utworzenie między nimi stałej ramy. Ta metoda jest najprostszą metodą budowy i nie wymaga dużej wiedzy konstrukcyjnej ani stolarskiej. Najlepszą praktyką jest ostrożność i uważność podczas konstrukcji, używając elementów o dużej średnicy, ze szczególną dbałością o połączenia między nimi. Jak wyjaśnia nasze główne źródło , jeśli gałęzie nie są zbyt duże lub ciężkie, małe naprężenia wytwarzane przez wiatr mogą być rozwiązane przez te podpory. Cała konstrukcja podłogi będzie musiała być sztywno przymocowana za pomocą mocnych mocowań (gwoździ lub dużych śrub), aby naprężenia nie powodowały zerwania połączeń. Ta metoda nie jest odpowiednia do dużych rozpiętości lub do stosowania między grubymi kłodami.


Gdy projekt wymaga konstrukcji o większych rozpiętościach, obejmującej wiele większych drzew, należy wziąć pod uwagę elastyczne struktury. Ta elastyczność jest niezbędna, ponieważ biorąc pod uwagę, że konstrukcja będzie mocowana do różnych typów drzew, każde z drzew podtrzymujących będzie się zachowywało inaczej, na przykład podczas wichury, która może skręcić konstrukcję domu w taki sposób, aby zerwać jego połączenia. , powodując zawalenie się konstrukcji. Ta elastyczność pozwala na użycie cieńszych i tańszych części, ale także sprawia, że ​​konstrukcja jest bardziej skomplikowana. Jeden koniec belki musi być przymocowany do najmocniejszego pnia, a drugi koniec, podparty za pomocą przesuwnego złącza. To jest moment, w którym my, architekci, musimy pamiętać te przerażające klasy w strukturach z wiązaniami pierwszego rzędu (jak w tym przypadku) oraz gniazdami i wiązaniami drugiego rzędu.Konstrukcja jest podparta i zabezpieczona tylko na jednym końcu, podczas gdy belka może się swobodnie przesuwać, gdy drzewo porusza się na wietrze.


Inną metodą, nieco bardziej złożoną, jest wykorzystanie trakcji przy użyciu stalowych lin. Stalowy kabel jest przymocowany z jednej strony do wspornika, a z drugiej do wyższej gałęzi. Ta metoda jest tania i skuteczna, ale należy bardzo uważać, aby drzewo nie miało kontaktu z kablem mobilnym. Liny stalowe mają ogromną wytrzymałość na rozciąganie i mogą sprawiać wrażenie, że Twój dom unosi się na drzewach. 


Po zbudowaniu platformy można budować ściany i dachy. Architekci powinni unikać materiałów, które są zbyt ciężkie, ponieważ większość obciążenia będzie nadal przejmowana przez odpowiednie drzewa. Z biegiem czasu, po zbudowaniu, obserwowanie, czy połączenia pozostają stabilne i czy konstrukcja pozostaje pozioma, jest niezbędne, aby zapobiec pęknięciu domu i zranieniu kogoś. Oczywiście domek na drzewie nie jest najbezpieczniejszym miejscem przebywania w przypadku silnego wiatru i zdecydowanie nie jest dobrym miejscem na przebywanie w czasie burzy z piorunami. Należy również zauważyć, że istnieją obszary, które wymagają zezwolenia organów rządowych na budowę takiej struktury, nawet na własnym terenie.


Polecane: naklejka studencka

Polecane: czyj to numer


O autorze

Mateusz

Mam na imię Mateusz. Od kilku lat działam w internecie tworząc treści, oraz małe serwisy internetowe. Strona s-rdn.org.pl czyli serwis różnych danych jest jedną z takich stron. Mam nadzieję, że strona będzie pomocna. Zapraszam do czytania i komentowania wpisów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni artykuł:Energia słoneczna
Następny artykuł:Wymarzony domek na drzewie

Tagi:

Dachówki z gliny

Pokrycie dachówką z gliny: zalety, wady i kosztPokrycie dachówką z gliny jest jednym z najstarszych stylów architektonicznych, używanym od tysięcy lat , sięgającym czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Obecnie dachy z dachówki ceramicznej pozostają popularne wśród właścicieli domów ze względu na ich trwałość,

Czytaj więcej...

Losowy

Energia słoneczna

Przyszłość energii słonecznej już dziśDla wielu osób miesięczne wydatki na rachunki za prąd mogą być wysokie, ale z kolei można je zmniejszyć dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, chociaż Hiszpania, będąc jednym z pionierów zarówno komercyjnego, jak i przemysłowego wykorzystania energii słonecznej, dośw

Czytaj więcej...